Akdeniz Yemeklerini Lezzet Veren Yöresel Ürünler ve Meşhur Akdeniz Yemekleri

Ülkemizin diğer bölgelerine kıyasla Akdeniz bölgesine ait yemek kültürü farklı beslenme tarzına sahiptir. Bunun sebebi ise Akdeniz yemeklerinde ağırlıklı olarak sebze, meyve, deniz ürünleri ve zeytinyağlıların yer almasından kaynaklanmaktadır. Akdeniz yemekleri sağlıklı yaşam için gerekli bütün ürünleri barındıran bir kültüre sahiptir. Genellikle ağırlık verdikleri besinler sebzeler, zeytinyağı, farklı çeşit otlar, deniz ürünleri ve soslardır. Akdeniz Bölgesi farklı coğrafyalardan gelen kökenler bulundursa bile yemek zevkleri benzerlik taşımaktadır.

Babagannuş                                            

Akdeniz yemekleri arasındaki meşhur patlıcan yemeği olan Babagannuş içinde soğan, kırmızıbiber ve karabiber gibi pek çok çeşit farklı sebze ve baharatlardan yapılır.

Taratorlu Piyaz

Antalya’nın en meşhur yemeği Taratorlu Piyazdır. Taratorlu Piyaz yapılışı oldukça kolaydır. İçinde sarımsağın dövülmüş hali ile limon suyu, tahin ve dövülmüş ceviz koyulur. Bu tarator sosudur. Üzerine doğranmış domates ile katı haşlanmış yumurta konulunca Akdeniz’in meşhur yemeği Taratorlu Piyaz hazır olmuş olur.

Gülgas     

Akdeniz yemekleri içinde et yemeğinin en meşhuru Gülgasdır. Kıbrıs’ta yetişen bir bitki olan Gülgas, Akdeniz bölgesine ait en meşhur et yemeğidir. Bu yemeğin içine ıspanakta girer hem et hem de sebze girmesi ile sağlık bakımından oldukça yarayışlı bir yemektir. İnsanları lezzeti ile hayran bırakan Gülgas, oldukça proteinli olduğu için tercih edilebilir.

Mahlût

Akdeniz bölgesine ait meşhur olan çorba Mahlûta, kırmızı mercimek ile yapılır. Akdeniz yemekleri içinde en sevilen olan Mahlûta kırmızı mercimeğin yanı sıra, kırmızıbiber ve diğer birçok baharatlarla yapılır.

Sarımsaklı Köfte

Akdeniz yemeklerinde de bulgur kullanılarak birçok meşhur tat ortaya çıkar. Bunların arasında en meşhuru Sarımsaklı Köftedir. Salça ve sarımsağın birbiriyle buluştuğu bulgurlu köfte hem lezzetli hem de doyurucudur.

Adana Kebabı

Akdeniz yemekleri denince sadece Türkiye değil, Dünyanın bile bildiği yemek Kebaptır. İsmini tüm dünyaya duyurmasıyla Akdeniz bölgesinin ayrılmaz bir parçası olmuştur. Akdeniz taraflarında bir yere gittiğiniz zaman en meşhur yemek olmasından dolayı her yerde karşınıza çıkması mümkün bir lezzettir. Adana kebap daha çok zeytinyağı ve bolca yeşillik ile servis edilir.

Kaytaz Böreği           

Akdeniz Bölgesinde olan Adana yöresine ait Kaytaz Böreği, bölge halkı tarafınca biberli ekmek olarak adlandırılmaktadır. Kaytaz Böreği, biraz acı ve etsiz lahmacunu andıran hamur işi bir lezzettir. Adana yöresine özgü baharatları ile içine bambaşka lezzetler konulur. Kaytaz böreği, Adana yöresinin acı biberi sık kullanmaları nedeni ile lezzetli olduğu kadar acıdır.

Künefe

Akdeniz yemekleri arasında sıra tatlıya gelince en lezzetlisi olan Künefe akıllara gelir. Her şeyi yerinde tatmanın lezzetinin bir başka olması nedeni ile künefe başka yerlere kıyasla Akdeniz bölgesine ait bir tatlıdır. Şerbetin sıcak hali ile kadayıf ve tuzsuz peynirin buluşmasıyla oluşan tatlı muhteşem bir lezzet orta çıkarmaktadır. Antakya yöresine ait olan bu tatlı, bölgenin en meşhur tatlılarından biridir.

Ceviz Reçeli ve Turunç Reçeli

Akdeniz bölgesinde sabah kahvaltılarının vazgeçilmez tadı Ceviz Reçelidir. Ceviz Reçeli daha hamken yapılmaya başlanır fakat yapım aşaması oldukça zorludur. Ceviz reçeli her ne kadar tatlı türü dense bile genellikle kahvaltılarda yenilir. Akdeniz’in meşhur reçellerinden biri olan Ceviz Reçeli, meşakkatli yapımı ve lezzetli ile bölgenin ünlü tatlarından biridir. Akdeniz’in Turunçları oldukça meşhurdur. Adana bölgesinde

daha çok yapılan Turunç Reçeli de, kahvaltıların vazgeçilmezlerinden biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir