Doğu Anadolu Mutfağının Olmazsa Olmazları ve En Bilinen Doğu Anadolu Lezzetleri

Doğu Anadolu mutfağı özellikle et yemekleri, tatlı türleri ile dikkat çeken zengin bir kültüre sahiptir. Doğu Anadolu mutfağında en çok bilinen yemek çağ kebabı, Erzurum iline ait olup mutfak kültüründe oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Doğu Anadolu mutfağında tulum peyniri de oldukça dikkat çeken bir ürün olmaktadır. Tulum peyniri, Erzincan bölgesinde meşhurdur. Erzincan’ın önemli diğer yemeği ise tava leblebisidir. Cenaze, düğün gibi özel günlerde etli kuru baklagiller kullanılarak yapılan yemekler ön plandadır. Bununla birlikte yoğurtlu çorbalar, tel kadayıflı tatlılar mutfağın kültürünü oluşturmaktadır. Bitlis’te yapılan salamura peyniri, Kars’ta yapılan Kars kaşar peyniri, Ardahan’daki keçi peyniri, küf peyniri mutfak kültürünün vazgeçilmezleridir.

Ardahan mutfağının kültüründe tatlı ve hamur işleri yaygındır. Ardahan’ın en önemli yöresel yemeği ayran aşıdır. Ayran aşı, tahıllar haşlanarak yoğurtla pişirilmesiyle yapılır. Kış aylarında tüketilmektedir. Helle aşı da un çorbasıdır. Tatlılardan mafiş tatlısı Ardahan’a özgü bir tatlı türüdür.

Bingöl yemek kültüründe ise süt, et, peynir ve bulgur ağırlık olarak kullanılır. Bingöl’ün en ünlü yemeği eriştedir. Aynı zamanda tutmaç çorbası, mercimek ve nohuttan yapılmaktadır. Senseger yemeği, Hakkâri ve Van’ın ünlü bir et yemeğidir. Bu et yemeği, kurutulmuş sütten yapılmaktadır. Soğuk kış günlerinde vazgeçilmez bir et yemeğidir. Bitlis’in ünlü et yemeği ciğer tapalamasıdır. Ayrıca, kayganak yemeği de meşhurdur. Yumurtalar kavrulduktan sonra şeker ve pekmez dökülüp kaynatılarak yapılan bir yemektir.

Doğu Anadolu mutfağı içinde, Elâzığ mutfak kültürü önemli bir yere sahip olmaktadır. Burada yaklaşık olarak 150 yemek çeşidi vardır. Elâzığ’da kişiler günde 5 öğün yemek yedikleri için yemek çeşidi çok fazladır. Bu il köfteleri ile tanınmaktadır. Kuzu kızartması, kaburga, kelecoş çorbası, erişte en ünlü yemeklerindendir. Malatya mutfağında ekmek ve bulgur çeşitleri vardır. Bulgur ile yapılan 70 farklı köfte çeşidi bulunmaktadır. Eşbabiye tatlısı da önemli bir tatlıdır. Eşbabiye tatlısı, kayısıların tereyağı, şeker ve su ile kaynatılması ile yapılan leziz bir tatlı türüdür

Doğu Anadolu Mutfağında Peynir Kültürü

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki tulum peyniri yurt dışına ihraç edilen bir peynir türüdür ve ihracatta önemli bir gelir kaynağıdır. Doğu Anadolu Bölgesi’nde hayvancılık yapıldığı için yemek kültüründe süt, yoğurt ve peynirden oluşan yemekler hakimdir. Kars bölgesinde peynircilik ön plana çıkmaktadır ve kaşar peyniri oldukça önemlidir. Malatya kayısısı dikkat çekmektedir. Ayrıca Doğu Anadolu mutfağının bütün illere göre ayrı ayrı zenginlikte yemek kültürü vardır. Her ilin kendi etnik yapısı ve coğrafi özelliklerine göre yemek kültürü de farklılık göstermektedir.

Doğu Anadolu Mutfağında Baharat ve Otlar                       

Doğu Anadolu mutfağı kültüründe her yemekte baharat ve ot kullanılmaktadır. Ağrı mutfağı, tahıl yemekleri ve et ağırlıklıdır. Abdigör köftesi en tanınmış yemeklerinden birisidir. Bu yemek içli köfteye benzer bir yemektir ve et, baharat ve yumurtadan yapılmaktadır. Diğer önemli bir lezzet ise Gösteberg adı verilen et yemeği olmaktadır. Gösteberg otundan dolayı yemeğe bu isim verilmiştir.

Doğu Anadolu Mutfağında Et Yemekleri    

Doğu Anadolu mutfağı ana yemeği et yemeklerinden oluşmaktadır. Yemek kültürünün çoğunluğu kırmızı et, peynir buğday unu, tereyağı ve otlardan meydana gelmektedir. Doğu Anadolu mutfağındaki otların özellikle şifalı olduğuna inanılmaktadır. Isırgan, ceviz gibi birçok yararlı otları vardır.

Doğu Anadolu Mutfağında Yoğurt, Süt ve Peynir

Doğu Anadolu Bölgesi’ndeki çorbalarda yoğurt hâkim olmaktadır. Çünkü doğu Anadolu Bölgesi’nin birçok yöresinde hayvancılık yapıldığı için yoğurtlu çorbalar ve yoğurtlu yemekler ön plana çıkmaktadır. Doğu Anadolu mutfağı kültüründe, yoğurtlu bulgur çorbası, ayran çorbası lezzetli yöresel yemeklerdendir. Van’da üretilen otlu peynir de oldukça dikkat çekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir