Ege Lezzetlerinin Olmazsa Olmazları ve En Sevilen Ege Yemekleri

İsmini eşsiz güzellikteki denizinden alan Ege Bölgesi, iklimi, konumu, tarihi ve özellikle mutfak kültürü ile tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başarmış olan oldukça önemli bir bölgedir. Ege lezzetlerinin olmazsa olmazları ve Ege yemekleri denince akla gelenler arasında şüphesiz ki zeytinyağı ve zeytin bulunmaktadır. Her yörede ve her bölgede sıklıkla kullanılan zeytinyağı, Ege mutfağının temelini oluşturuyor demek doğru olacaktır. Yemeklerde ve salatalarda sıklıkla kullanılan zeytinyağları, kahvaltılarda da çeşitli baharatlar ile lezzetlendirilmekte ve ekmeği bandıra bandıra yenmektedir.

Ege bölgesinin zeytinyağından sonraki en önemli olmazsa olmazı ise birçok insanın varlığından haberdar bile olmadığı, adını bile duymadığı yüzlerce farklı ve lezzetli ot yemekleridir. Ege bölgesinde salata şeklinde, yemek ya da haşama şeklinde tüketilen otların dışında, diğer bölgeler baz alındığında sebze yemekleri de çok fazla tercih edilmektedir. Deniz ürünü çeşitliliğinin de oldukça fazla olduğu ve tüm yemekler zeytinyağı ile pişirildiği için Ege Bölgesinin meşhur yiyecekleri lezzetli olmasının yanı sıra oldukça da sağlıklıdır. Ege Bölgesi birbirinden farklı tatlı çeşitleri, sebze yemekleri, salatalar, kebaplar ve deniz ürünleri ile yemek kültürüne yeni bir boyut kazandırmaktadır.

Kabak Çiçeği Dolması

Zeytinyağlı Ege yemekleri arasında pek bilinmeyen ama bilen kişilerinde vazgeçemediği lezzetlerden biri, kabak çiçeği dolmasıdır. Zeytinyağının girdiği ve tadının lezzetlendirdiği pek bir yemek çeşidi bulunmasa da kabak çiçeği dolması Ege Bölgesi ile bütünleşmiş bir yemektir. Mayıs ve haziran aylarının gelmesi ile birlikte sofralarda yerini almaya başlayan kabak çiçeği dolması, Ekim ayına kadar bulunabilmektedir. Güneşin doğusu ile birlikte toplanan kabak çiçekleri, büyük bir titizlik ile ayıklanarak, sofraları taçlandırmaktadır. Ege’nin her yöresinde muhteşem bir lezzette yapılan kabak çiçeği dolması, özellikle Cunda, İzmir, Bodrum, Alaçatı ya da Çeşme’de denenmesi gereken bir yemektir.

Etli Şevketi Bostan

Ege Bölgesi yemek kültürü, ot yemekleri, ot haşlaması ve salatası üzerine kurulu demek doğru olacaktır. Şevketi bostanda bu otlardan biridir ve Ege Bölgesinde kendiliğinden yetişmektedir. Kasım ayında hasat edilmeye başlanan şevketi bostan otu, çok lezzetli olmasının yanı sıra oldukça zor bir şekilde temizlenmektedir. Zeytinyağlı ve salata şeklinde de tüketilebilen şevketi bostan, içine et katarak bambaşka bir lezzet haline dönüştürülebilmektedir. Kuzu eti, soğan, sarımsak gibi besinler kavrulması ve kişilerin istekleri doğrultusunda terbiye edilmesi halinde tamamlanan, şevketi bostan yemeği Ege sofralarının olmazsa olmazları arasında yer almaktadır.

Börülce

Ispanakgiller ailesinin önemli bir parçası olan börülce, deniz kenarlarında yetişen bir besindir. Börülce, deniz kenarında yetişmesi sayesinde deniz içindeki tüm mineralleri içine hapsetmektedir ve bu nedenle oldukça yüksek besin değerine sahiptir. Börülce çorba ve yemek gibi çeşitlerde sofralarda yer alsa da bu bitki en çok meze olarak tüketilmektedir. Balığın yanında olmazsa olmaz olarak görülen börülce, haşlanmakta, bol zeytinyağı ve limon eşliğinde meze şeklinde sunulmaktadır. Ege’nin birçok bölgesinde bulunabilen börülce, kış aylarında da yetişmekte ve kuru börülce yemeği şeklinde tüketilmektedir.

İzmir Köfte

Ege bölgesi yemek kültürü, ot yemekleri üzerinde kurulmuştur ve kırmızı ete pek fazla yer verilmemektedir. Ege Bölgesinde kırmızı et genel olarak kıyma şeklinde tüketilmekte ya da yemeklerde, dolmalarda kullanılmaktadır. Ege bölgesi yemeklerinde kırmızı ete yer verilmese ve genel olarak ot yemeklerine ağırlık verilse de bu yörenin en meşhur ve olmazsa olmaz yemeklerinden biri İzmir köftedir. Bol salçalı sos, domates, kuzu ve dana kıyması, patates ve biber ile sunulan bu köfte fırında pişirilmektedir ve neredeyse tüm insanların beğenisini kazanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir