İç Anadolu Sofralarına Lezzet Veren Ürünler Ve Meşhur İç Anadolu Yemekleri

İç Anadolu Bölgesi 151.000 kilometre karelik yüz ölçümüyle Doğu Anadolu Bölgesinden sonra %21 kaplama oranıyla ikinci büyük yerleşim alanıdır. Güneydoğu Anadolu dışındaki tüm bölgelerle komşu olması kozmopolit bir yapı oluşmasına neden olmaktadır. Tahıl ambarı ve Orta Anadolu gibi değişik adlarla da anılmaktadır. Ürün ve yemek yelpazesi bu özellikleri nedeniyle oldukça geniştir. İç Anadolu mutfak kültürü ve Osmanlı yemek kültürü harmanlanmış, sofralara yansımış ve çok değişik mutfak ürünlerinin doğmasına neden olmuştur. Her yörenin tadı, geleneksel kültürü bu yemeklerde kendini hissettirmektedir. Geleneksel mutfak kültürü de teknolojinin gelişmesine ayak uydurmamış, aynı tadını ve doğallığını korumuştur. Saf tereyağı, buğday, bal, pekmez, şeker pancarı hala yemeklerin tadına tat katmaktadır. Avcı bir toplumun yerleşik düzene geçmesi yemeklerde de çeşitlenmeye ve değişime neden olmuştur.

İç Anadolu Bölgesinin Yöresel Yemekleri

İç Anadolu Bölgesinin yöresel yemekleri geniş bir yelpazeyi oluşturmaktadır. Çok fazla bölgeyi içinde barındırdığından ve geçiş bölgesi olduğundan tüm bu etkenler yemeklere yansımış ve farklı tatlar ortaya çıkmıştır. Nesilden nesle aktarılan bu şahane tatlar her zaman sofralarımızı süslemektedir. Kayseri mantısı, Ankara tava, Eskişehir Çi börek bu geniş yelpazenin en fazla ses getiren tatlarıdır. Her biri ayrı bir geleneği, kültürü temsil etmektedir. Yağlama, keşkek, nohutlu yahni, madımak, arabaşı İç Anadolu Bölgesinin şahane tatlarından sadece bir kaçıdır. Tahıl, et ve hamur ağırlıklı olan yemekler, tarihi kültürümüzün bir yansımasıdır. Ağır şartlara uyum sağlamayı kolaylaştıran, oldukça kalorili tüm bu yemekler sağlıklı bir nesil yetiştirilmesinin birinci nedeni olmuştur. Yine Aksaray bölgesine ait bamya çorbası, çiğleme, mumbar, baduç kavurması denenmesi gereken tatlardır. İç Anadolu yemekleri geçmişin bugüne yansıyan bölümüdür. Harika tatları ve yapılış şekilleriyle Anadolu kültürünü herkese tanıtmaktadır. Konya’ya ait etli ekmek, gömme, düğün pilavı, kıkırdak çorbası, patlıcan orta sofraların vazgeçilmez yemeklerindendir. Eskişehir’e ait köbete, tatar böreği, çi börek hamur işlerinin en güzel örnekleridir. Kayseri’ye ait şaştım aşı, piravu mantısı, tepsi mantısı, kirtimburt, börek çorbası mutlaka tadılması gereken şahane yemeklerdir.

Yöresel Tatlılar                      

İç Anadolu yemekleri tarifleri arasında yer alan tatlılar da sofraları renklendirmektedir. Eskişehir’in cevizli tatlısı, Çorum’un fakir baklavası, Konya’nın irmik helvası, Çankırı’nın hoşmerimi, Sivas’ın hurma tatlısı damaklarda şahane tatlar bırakırken sofraların vazgeçilmez tatlıları haline gelmişlerdir. Kayseri’nin gül tatlısı her evde mutlaka denenmiştir. Sıvas’ın kurdele tatlısı ve Konya’nın Sac arası değişik lezzetleriyle herkesin tercih ettiği tatlar arasındadır. Yöresel çeşitliliğin tüm yemeklerde de kendini gösterdiği İç Anadolu Bölgesi denenmeye değer pek çok yemek ve tatlılarıyla Anadolu ve Osmanlı kültürünün temsilcisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir