Karadeniz Mutfağının En Çok Kullanılan Ürünleri ve Herkesin Bildiği Meşhur Karadeniz Lezzetleri

Karadeniz’in hırçın sularından çıkan çeşit çeşit balıklar ve bol bol yağan yağmur sularının verdiği verimlilikle yeşeren topraklardan elde edilen tarım ürünleri ile Karadeniz mutfağı daha çok çeşitlenmiştir. Karadeniz yemekleri, yöredeki taptaze ürünlerle yapılır ve doğallığını korur. Karadeniz mutfağı yöresel ürünlerinin çokluğu ile tanınır. Doğu Karadeniz’den Batı Karadeniz’e kadar çeşit çeşit yemekler yapılır. En meşhur Karadeniz yemekleri, Akçaabat Köftesi, Laz Böreği, Muhlama, Mısır Ekmeği, Karalahana Sarması, Hamsi Tava, Kaygana ve Çayeli kuru fasulyesidir.

 

Karadeniz’in Balık Yemekleri

Karadeniz’de en çok tüketilen besinlerden biri de balıktır. Balıkların içinden en sevileni ise Hamsi balığıdır. Hamsi ile yapılan yemek çeşitliliği Karadeniz’de çok fazladır. Hamsiyle yapılan en meşhur Karadeniz yemekleri şunlardır; Hamsili pilav, Hamsi kuşu, Hamsi tava, fırında Hamsi, Hamsi buğulama, Hamsi köftesi ve Hamsikolidir. Karadeniz’in sularından çıkan diğer balıklarla yapılan meşhur yemekler ise Palamut tava, Palamut dolması, fırında Karadeniz Somonu ve Levrek buğulamadır.

Sebze ile Yapılan Karadeniz Yemekleri

Verimli ve yemyeşil tarlalardan çıkan çeşit çeşit otlarla yapılan yemek çeşitliliği Karadeniz mutfağının yelpazesini çok genişletir. Karadeniz yemekleri için en çok kullanılan sebze karalahanadır. Karalahana çorbası, karalahana diblesi, karalahana haşlaması, etli karalahana sarması ve guliyadır. Diğer sebzelerle yapılan en meşhur yemekler ise fasulye diblesi, ısırgan çorbası, fasulye turşusu kavurması ve tomara kızartmasıdır. Karadeniz mutfağında hamur işi ile sebzelerin de bir araya geldiği birçok yemek bulunur. Örneğin; hınkal, kaygana, hodan böreği hamur işi, çeşitli otlar ve sebzeler birleştirilerek yapılır.

Karadeniz Mutfağındaki Etli Yemekler                              

Karadeniz yemekleri içinde etli yemek denince akla gelen ilk yemek elbette ki Akçaabat Köftesi olacaktır. Trabzon Akçaabat ilçesinden gelen bu güzel lezzet ülkenin dört bir yanında da yapılmaktadır. Çayeli’nde yapılan bol etli kuru fasulye de Karadeniz’in en meşhur etli yemeklerindendir. Etli veya etsiz de yapılabilen birbirinden lezzetli ve çeşitli Karadeniz pideleri, ortasına yumurta kırılarak yapılan Sürmene pidesi, Samsun pidesi, karışık, kavurmalı, pastırmalı, kıymalı, kaşarlı, kuşbaşılı ve özel Trabzon peynirli pidesidir.

Ülkenin Tamamının Sevdiği Karadeniz Mutfağı Tatlıları

Karadeniz yemekleri gibi tatlıları da Türkiye’nin dört bir yanı tarafından bilinir ve sevilir. Kendi yöresel ürünlerine has yapılan bu tatlılardan bazıları fındıklı yufka tatlısı, balkabağı ile yapılan kabak sütlacı ve kukuca, tatlı bir üzümden yapılan pepeçura, laz helvası, Trabzon hurması ile yapılan hurmalı tarttır. En meşhur tatlılarından biri olan Hamsiköy sütlacı tüm Türkiye’ye nam salmış bir tatlı olarak üzerine bolca fındık ezilip serpiştirilerek servis edilir.

Karadeniz tatlıları içerisinde en meşakkatli fakat belki de en lezzetlisi olan Laz böreği ise börek denmesine rağmen şerbetli ve muhallebili bir tatlıdır. Laz böreği incecik açılmış kat kat yufkaların arasına katı kıvamda bir muhallebi sürüldükten sonra fırınlanıp, pişiriliyor ve üzerine pudra şekeri serpilerek isteğe göre kuru veya şerbetli bir biçimde servis ediliyor.

Karadeniz Mutfağının Yöresel Ürünleri

Karadeniz yemekleri için olmazsa olmaz, onları lezzetlendiren, doğallıklarını korumalarını sağlayan çeşit çeşit yöresel ürün bulunmaktadır. Karadeniz kahvaltısından eksik olmayan muhlama yemeği için gerekli özel mısır unu, taze köy tereyağ ve kolot peyniri, kahvaltıları daha da tatlandıran yaban mersini yani likapa reçeli, yaylalardan toplanan anzer balı, çam balı, kestane balı ve çiçek balı, yörenin kokulu üzümlerinden yapılan zile pekmezi en önemli kahvaltılıklardır. Rize’nin incisi çay bahçelerinden toplanıp işlenen çay çeşitleri. Karadeniz tatlılarının olmazsa olmazı kavrulmuş fındıklar. Odun ateşinde özenle pişirilip hazırlanan Rize Kavurması. Çayeli’nin meşhur etli kuru fasulyesi için kullanılan ispir fasulyesi Karadeniz’in en meşhur yöresel ürünleri arasında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir