Marmara Yemekleri Nelerdir?

Marmara Bölgesi’nde sanayi ve ticaretin yanı sıra tarım ve hayvancılık faaliyetleri de sürdürülmektedir. Bereketli topraklarının da katkısıyla Marmara Yemekleri çeşitlilik kazanmaktadır. Marmara mutfağının çeşitliliği yöresel ürünlerinden ve birbirinden çeşitli sebze, meyvelerinden gelmektedir. Bunların yanı sıra bolca kırmızı et, balık ve tavuk yemekleri de bulunmaktadır. Marmara mutfağı lezzetleri çok geniş bir yelpazeye sahiptir. Marmara Bölgesi’nin bir ucu olan Trakya’dan başlayan ve Anadolu’nun kuzeybatısına varan Marmara mutfağının en meşhur yemekleri; sini mantısı, İskender kebap, İnegöl köfte, Edirne tava ciğeri, hünkâr beğendi ve kuyu kebabıdır. Bunların yanı sıra Türkiye’nin dört bir yanında bilinen ve çok sevilen tatlıları da vardır.

Marmara Mutfağındaki Tatlılar

Marmara Bölgesi’ndeki sebze ve meyve çeşitliliği ve özenle sürdürülen hayvancılık faaliyetleri, Marmara mutfağındaki tatlı çeşitliliğinin de artmasına sebep olmuştur. Marmara yemekleri, sebze ağırlıklı olduğu gibi tatlı tariflerinde de sebzelerin kullanıldığı görülmektedir. En meşhur tatlılarından olan kabak böreği buna örnek olarak verilebilir. Peynirle yapılan tatlıları ise höşmerim ve peynir helvasıdır. Tel helva olarak bilinen ve yapımı meşakkatli olan pişmaniyenin yüzlerce çeşidi yapılmaktadır. Bursa’nın çok sevilen tatlıları ise Kemal Paşa tatlısı ve kestane şekeridir. Çanakkale’de de diğer tatlıların yanı sıra irmik ve peynir ile yapılan Hayrabolu tatlısı bulunmaktadır. Marmara bölgesinde tatlılarda helva kültürüne sıkça rastlamak mümkündür.

Marmara Bölgesinin Yöresel Ürünleri

Marmara bölgesinde özenle yürütülen tarım ve hayvancılık faaliyetleri, yöresel ürün yelpazesinin de genişlenmesine katkıda bulunmuştur. Marmara yemekleri bu ürünlerle daha lezzetli hale gelmektedir. Marmara bölgesinde en çok tüketilen yöresel ürünlerden zeytinin çeşitleri; Gemlik zeytini, Edincik su zeytini, Karamürsel su zeytini, Eşek zeytini, Samanlı zeytini, Çizmelik zeytini ve Çelebi zeytinidir. Zeytin’in yanına en çok yakışan yöresel ürün olan peynir çeşitliliği de fazladır. Marmara bölgesinin meşhur peynirleri; Balıkesir Tulum Peyniri, Mihaliç Kelle Peyniri, Ezine Peyniri, Kocaeli keçi peyniri, Sakarya füme peyniri ve Trakya otlu peyniridir.

Marmara’nın her köyünde farklı lezzetlerde bulunabilecek çeşit çeşit köy ekmekleri, göçmenlerin tarifleriyle Marmara ile özdeşleşen börekler bulunmaktadır. Tekirdağ’da yapılan katı pekmez, Kırklareli’nde yapılan Kızılcıkdere sucuğu, Sislioba Balı ve pancar pekmezi, Edirne’nin epey tuzlu ve sert peyniri Mihaliç Peyniri, Trakya’nın en meşhur lezzetleridir. Balıkesir’in tahin helvası, Kocaeli’nin pişmaniyesi ve dolu helvası, Çanakkale’nin ise Ezine Peyniri ve Bozcaada’da yapılan domates reçeli de en sevilen Marmara bölgesi yöresel ürünleri arasında yer almaktadır. Marmara bölgesinin yöresel ürünlerine birçok yerden ulaşabilirsiniz. Özellikle seyahat edenler için otogarlar içinde yer alan marketlerde de bulunmaktadır.

Marmara Bölgesinin Etli Yemekleri

Marmara halkı tarafından en çok tercih edilen et türü tavuk etidir. Marmara yemekleri, tavuk etiyle daha çok çeşitlenmiş ve çoğu yemekte tavuk eti tercih edilmiştir. Marmara’nın meşhur tavuk yemekleri; Balıkesir keşkek, Papaz yahnisidir. Balık yemekleri ise en çok İstanbul’da tercih edilen yemeklerdir. Lakerda, ızgara palamut en sevilen lezzetlerdir. Gelibolu’da ise tuzlu balık yemeği yapılmaktadır. Edirne tava ciğeri ise Trakya’nın en meşhur etli yemeğidir. Bunun yanı sıra etli kapuska, ciğer sarması, Kırklareli oğlak kebabı, Tekirdağ köftesi, nohutlu işkembe de en sevilen yemeklerdendir. Marmara Bölgesinde Osmanlı Saray lezzetlerinden bu zamana kadar gelen meşhur etli yemekler ise hünkarbeğendi, tandır, kuyu kebabı ve tas kebabıdır.

Marmara Bölgesinin Yöresel İçecekleri

Marmara Bölgesindeki tarım faaliyetlerinin sonucunda elde edilen sebze ve meyvelerin, Marmara yemekleri için çeşitliliğe olan katkıları, içecekleri için de geçerlidir. Osmanlı’dan gelen demirhindi şerbetinin yanı sıra kızılcık şerbeti ve üzüm hoşafı da sıkça tüketilen yöresel bir içecektir. Kırklareli’nde siyah hardal tohumu ve olgunlaşmış üzümler ile yapılan Hardaliye, Trakya’da ise limonata, en sevilen yöresel içeceklerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir