Türk Mutfağının Yurt Dışında Da Tanınan Birbirinden Farklı Yöreye Ait Lezzetleri Ve Sırları

Asırlar öncesine dayanan Türk Mutfağı, dünya da oldukça meşhurdur. Çeşit çeşit mezeleri, zeytinyağlıları, et yemekleri, hamur işleri ve tatlılarıyla dikkat çeken Türk mutfağı; Asya, Avrupa ve Amerika ülkeleri başta olmak üzere pek çok ülke tarafından bilinmekte ve sevilerek yenmektedir. Türk mutfağı birçok yöreye ait zengin bir mutfak kültürünü içinde barındırmaktadır. Her damağa hitap etmeyi bilen Türk mutfağı, çeşitli mutfak kültürlerinden etkilendiği gibi çeşitli mutfak kültürlerini etkilemeyi de başarmıştır. türk mutfağını deneyimlemek için tüm dünyadan uçak veya otobüs bilet alımı yaparak güzel ülke Türkiye’ye gelebilirsiniz.

Dünyada Bilinen Meşhur Et Yemeklerimiz

Daha çok Güneydoğu Anadolu bölgesiyle anılan Türk et yemekleri, genelde her bölgemizde yoğun olarak tüketilmektedir. Dünya da pek çok et yemeğimiz bilinmekte ve sevilerek tüketilmektedir. Özellikle Osmanlı yemek kültüründen miras kalan ve Türk et yemeği denince ilk akla gelenlerden olan döner, neredeyse tüm dünyada tüketilen fast food yemeklerinden biridir. Her ne kadar dana eti, kuzu eti, tavuk eti kullanılarak farklı çeşitlerde yapılsa da iyi ve lezzetli bir döner, kuzu etinden ve yeteri miktarda kuyruk yağı kullanılarak yapılmalıdır. Ayrıca döner, meşe odununda pişirilerek ve genel olarak 48 saat marine edilerek dizilmelidir. Servisi ise piştikten sonra pembeliğini kaybetmeden yani bekletilmeden ince kesilerek yapılmalıdır.

Türk pizzası olarak da bilinen lahmacun ise dünyada en çok severek tüketilen Türk et yemeklerinin başında gelmektedir. İnce açılmış bir pide hamuru üzerine az yağlı kıyma, maydanoz, sarımsak, salça ve çeşitli baharatların koyulmasıyla hazırlanan bu yemek, 300 yılı aşkın süredir severek tüketilmektedir. Bu yemek özel olarak yapılmış taş fırınlarda pişirildiğinde çıtır çıtır çok lezzetli bir tada sahip olmaktadır.

Dünyada Bilinen Meşhur Sebze Yemeklerimiz

Ülkemizin her öğün severek tükettiğimiz pek çok Türk sebze yemeği dünyada da sevilerek tüketilmektedir. Özellikle kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan menemen, lezzetiyle tıpkı ülkemizde olduğu gibi dünya da severek tüketilmektedir. Bu yemek; genel olarak sivribiber, soğan, domates, yumurtadan oluşsa da isteğe bağlı olarak beyaz peynir ve maydanoz gibi çeşitli sebzeler de eklenerek yapılmaktadır. Bir diğer dünyaca ünlü yemeğimiz olan Ege mutfağıyla özdeşleşen zeytinyağlı yaprak sarması ise; bu lezzeti tadan herkesin kalbini fethetmeyi bilmektedir. Pirinç, soğan ve baharatlarla hazırlan bir iç karışımın asma yaprağına sarılmasıyla hazırlanan bu lezzet, ülkemizde her yörede tüketilmekle birlikte yöreden yöre farklı çeşitlerde yapılmaktadır.

Dünyada Bilinen Meşhur Hamur İşlerimiz               

Ülkemizde genelde Kayseri iliyle anılan mantı, tüm dünyada bilinen ve Türk hamur işleri denince ilk akla gelen yemeklerdendir. Sevilerek tüketilen bu yemek, ince açılmış yufkaların küçük dörtgenler şekilde kesilmesi ve içine kıymadan yapılan bir harcın konulup üçgen bir şekilde kapatılarak hazırlanmasıyla oluşmaktadır. Yoğurt, tereyağı ve sosla servis edilen bu yemeğin en önemli püf noktalarından biri ise ince yoğrulması gereken hamurudur. Bir diğer dünyaca ünlü Türk hamur işimiz ise böreğimizdir. Yöreden yöreye farklı şekillerde yapılsa da hem ülkemizde hem de dünyada severek tüketilen bu yemeğin en önemli püf noktası ince bir şekilde açılmış yufkadan yapılmış olmasıdır.

Dünyada Bilinen Meşhur Tatlılarımız

Dünyada Türk tatlısı denince ilk akla gelen ve severek tüketilen baklava, Gaziantep iliyle anılmaktadır. En önemli şerbetli tatlılarımızdan bir olan baklava, ip ince açılmış yufkaların üst üste konularak içerisine fıstık, ceviz ve kaymak gibi malzemelerin konulmasıyla hazırlanır. Osmanlı yemek kültürüyle özdeşleşen bu tatlı, eşkenar dörtgen şeklinde kesilerek pişirilir ve son olarak şerbet eklenerek servise hazır hale getirilir. Ünü ülke sınırlarını aşan bir diğer önemli lezzetimiz de künefedir. Tel kadayıfı ve özel bir peynir kullanılarak hazırlanan bu şerbetli tatlı, Antep fıstığıyla süslenmektedir. Çok lezzetli bir tatlı olmasının sebebi ise özel peynir ve kendine has geliştirilmiş bir pişirme tekniği kullanılmasıdır. Türk tatlısı denince ilk akla gelenlerden biri olan lokum ise;  600 yılı aşkın köklü bir tarihe sahiptir. Dünyada Turkish Delight olarak bilinen bu tatlının temel malzemeleri su, şeker, nişasta olsa da çeşitli meyve aramalarıyla ve maddelerle çeşitlendirilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir